Lastminute dovolenka

Aktuálna ponuka lastminute dovoleniek na najbližšie odlety za bezkonkurenčnú cenu s dopravou na letisko zdarma!

Ubytovanie

Široká ponuka ubytovania po celom svete od luxusného až po turistické ubytovanie za bezkonkurenčné ceny!

Exotická dovolenka

Ponuka exotických dovoleniek, poznávacích zájazdov a plavieb. Užite si letnú atmosféru s dovolenkou počas zimných mesiacov.

Chorvátsko

Info
Štát ležiaci na rozhraní Strednej Európy a Balkánskeho polostrova. Na severe a východe krajiny sa rozkladajú nížiny medzi riekami Drávou a Sávou a medzi Sávou a Kupou. Tieto sú rozčlenené drobnejšími pohoriami (Papuk, Psunj), pripájajú sa k Veľkej uhorskej nížine.V západnej a južnej časti Chorvátska v severozápadno-juhovýchodnom smere tiahnu skrasovatelé hrebene Dinárov. Časťami tohto pohoria sú aj ostrovy, ktoré lemujú pobrežie (Krk, Cres, Brač, Hvar a i.).
Najvýznamnejšou nerastnou surovinou krajiny je bauxit na Istrijskom polostrove, na báze ktorého vyrástli hlinikárne. Pre chorvátsky priemysel sú v prvom rade charakteristické odvetvia s veľkými nárokmi na množstvo pracovných síl (elektronika, spracovanie kovov), ale najmä na pobreží a v prístavoch zohráva v hospodárskom živote krajiny významnú úlohu spracovanie ropy a výstavba lodí. Na pobreží s mediteránnym podnebím pestujú olivy, hrozno, figy, mandle a citrusové ovocie. V Slavónii (územie medzi riekami Dráva a Sáva), kde prevláda kontinentálne podnebie sa pestuje pšenica, cukrová repa, kukurica, slnečnica a krmoviny. Je tu aj významný chov najmä hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny.
Chorvátsko má značne rozvinutý cestovný ruch, najmä vďaka starobylým mestám s neopakovateľnou atmosférou (Dubrovnik, Zadar, Split), jadranským prímorským strediskám a liečivým strediskám. Mestá majú veľa spoločného aj s našou históriou: Pula bola vojenským prístavom Rakúsko-uhorskej monarchie, Opatija bola najluxusnejším a najobľúbenejším letoviskom Monarchie. Vojna, ktorá sprevádzala rozdelenie Juhoslávie, spôsobila krajine nedozierne škody a na istý čas utlmila aj rozvoj cestovného ruchu.
 
Geografia a Fakty
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia
Administratívne usporiadanie: 20 žúp (VÚC) + mesto Záhreb, 126 miest , 419 opčín (strediskové obce)
Rozloha: 56 542 km²
Počet obyvateľov: 4 491 543 (2008)
Hlavné mesto: Zagreb/Záhreb (727 000 obyv., s aglomeráciami 950 000 obyv.)
Iné významnejšie sídla: Split (189 000 obyv.), Rijeka (168 000 obyv.), Osijek (105 000 obyv.)
Najvyšší bod: Trogla, 1913 m
Najvýznamnejšie rieky: Dunaj, Dráva, Sáva, Kupa, Una, Neretva
Úradný jazyk: chorvátčina
Mena: kuna (1 kuna = 100 lipa)
Susedia: Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Srbsko, Čierna Hora
Štátny sviatok: 30. máj (Deň samostatnosti)
Rasové a národnostné zloženie: Chorváti (89,63%), Srbi (4,54%), Bosniaci (0,5%), Maďari (0,4%), Slovinci (0,3%), Česi (0,2%), Romovia (0,2%), Slováci (0,11%)
Náboženstvo:. rímskokatolíci (87,8%), pravoslávne (4,4%), moslimovia (1,3%), protestanti (0,3%), ostatní (6,2%)
Medzinárodná poznávacia značka: HR
Internetová doména: .hr
Smerové telefónne číslo: +385
Elektrina: 220 V
Doklady a víza: cestovný pas alebo občiansky preukaz, osoby mladšie ako 18 rokov písomný, overený súhlas rodičov
Veľvyslanectvo:
Veľvyslanectvo SR pre Chorvátsko
Prilaz Gjure Deželica br. 10
10000 Zagreb (Záhreb)
Republika Hrvatska (Chorvátska republika)
Tel:
++385 1 48 770 70 - ústredňa
++385 1 48 770 71 - sekretariát
++385 1 48 770 73 - konzulárne oddelenie
Fax: ++385 1 48 770 78
Mobilná komunikácia - pohotovostná služba: ++385 98 278 182
E-mail: slovak.emb@zg.t-com.hr
obeo@zg.htnet.hr – Obchodno-ekonomické oddelenie
Internet: www.mfa.sk/zu
 
Chorvátsko je štát ležiaci na rozhraní strednej Európy a Balkánskeho polostrova. Na severe a východe krajiny sa rozkladajú nížiny medzi riekami Drávou a Sávou a medzi Sávou a Kupou. Tieto sú rozčlenené drobnejšími pohoriami (Papuk, Psunj), pripájajú sa k Veľkej uhorskej nížine. V západnej a južnej časti Chorvátska v severozápadno-juhovýchodnom smere tiahnu skrasovatelé hrebene Dinárov. Časťami tohto pohoria sú aj ostrovy, ktoré lemujú pobrežie (Krk, Cres, Brač, Hvar a i.).
Najvýznamnejšou nerastnou surovinou krajiny je bauxit na Istrijskom polostrove, na báze ktorého vyrástli hlinikárne. Pre chorvátsky priemysel sú v prvom rade charakteristické odvetvia s veľkými nárokmi na množstvo pracovných síl (elektronika, spracovanie kovov), ale najmä na pobreží a v prístavoch zohráva v hospodárskom živote krajiny významnú úlohu spracovanie ropy a výstavba lodí. Na pobreží s mediteránnym podnebím pestujú olivy, hrozno, figy, mandle a cytrusové ovocie. V Slavónii (územie medzi riekami Dráva a Sáva), kde prevláda kontinentálne podnebie sa pestuje pšenica, cukrová repa, kukurica, slnečnica a krmoviny. Je tu aj významný chov najmä hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny.
Chorvátsko má značne rozvinutý cestovný ruch, najmä vďaka starobylým mestám s neopakovateľnou atmosférou (Dubrovnik, Zadar, Split), jadranským prímorským strediskám a liečivým strediskám. Mestá majú veľa spoločného aj s našou históriou: Pula bola vojenským prístavom Rakúsko-uhorskej monarchie, Opatija bola najluxusnejším a najobľúbenejším letoviskom Monarchie. Vojna, ktorá sprevádzala rozdelenie Juhoslávie, spôsobila krajine veľké škody a na istý čas utlmila aj rozvoj cestovného ruchu.
 
Úrady/Formality
Cestovné doklady
- pas alebo iný identifikačný doklad, ktorý je uznaný medzinárodnou dohodou.
- Informácie: zastupiteľské úrady Chorvátskej republiky, ako aj Ministerstvo zahraničných vecí Chorvátskej republiky (tel.: 01/45-69-964).
Clo
- netreba platiť pri dovoze predmetov osobnej potreby,
- cudzia mena sa dováža a vyváža slobodne a domáca do výšky 2000,00 kn,
- cennejšie profesionálne a technické vybavenie treba prihlásiť na colnici,
- pre dovoz zvierat je potrebné veterinárne osvedčenie,
- vrátenie dane cudzím štátnym príslušníkom sa pri ich odchode z krajiny vzťahuje na kúpený tovar, ktorého hodnota presahuje 500 kún o čom treba mať potvrdenie na formulári „Tax-cheque“,
- Informácie: Colná správa Chorvátskej republiky (tel.: 01/6102 333).
 
Turistické info
Kvarner
Oblasť Kvarneru svojím významom a polohou v ničom nezaostáva za Istriou. Tiahne sa od Ičiči a Opatije cez najznámejší prístav Rijeku až po Crikvenicu, Zagori, Novi Vinodolski a Karlobag s ostrovmi Krk, Cres, Lošinj, Rab, Pag, spolu s desiatkami ďalších menších. K najznámejším strediskám patrí Opatija s dlhoročnou tradíciou rozvíjajúceho sa cestovného ruchu, o čom svedčí i vysoká úroveň množstva hotelov, reštaurácií (podávajúcich medzinárodné špeciality), kasín, diskoték, barov, nočných klubov. V samom strede Kvarnerského zálivu Vás očarí Crikvenica, ktorá ponúka vďaka svojím ideálnym klimatickým podmienkam, storočným hoteliérskym skúsenostiam a turistickým tradíciám ideálne dovolenkové podmienky pre všetkých návštevníkov. Iným známym letoviskom je jeden z najväčších ostrovov Jadranu - Krk so svojou bohatou históriou, svojráznym folklórom a zvykmi. Známe sú najmä strediská Baška Voda a Šilo.
Baška Voda
Baška Voda - Kedysi rybárske, teraz obľúbené turistické stredisko sa nachádza približne 10 km severne od Makarskej. Leží v kľudnej zátoke ochránené majestátnym pohorím Biokovo. Meno osady je odvodené od výbornej vody, ktorej pramene tu vyvierajú. Dlhá pláž, more s čistou vodou, promenáda s množstvom kaviarní, taverien a obchodíkov, to všetko spoločne s kvalitnými službami láka každoročne množstvo klientov. Široké možnosti športového vyžitia, ihriská, tenisové kurty, minigolf, alebo vodné športy.
Krk
Letoviská Krk
Novi Vinodollski
Romantické prímorské stredisko, ktoré leží oproti ostrovu Krk, pri ústí 40 km dlhého údolia s vinnou révou (Vinodol).
 
N. Vinodolski je známi svojimi krásnymi oblázkovými a skalnatými plážami, bujnou vegetáciou a miernymi klimatickými podmienkami. Letovisko pôsobí kúpeľným dojmom.
Rabac
Kedysi malá rybárska dedinka, prežíva najväčší rozmach v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch tohto storočia. Vďaka celému radu belostných kamenistých pláži, bohatej stredomorskej flóre a vďaka krištáľovo čistému a priezračnému moru azúrovej farby, RABAC získal názov "Perla Kvarneru". Je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku v letných mesiacoch s tým, že na jar a na jeseň priťahuje "skôr narodených" návštevníkov a športovcov, ktorým sa tu ponukajú mnohé rekreačné možnosti. Rabac je oázou kľudu pre dušu i telo, oázou, ktorá návštevníka okúzli z pevniny, od mora a z nebeských výšin. Je málo miest, ku ktorým bola príroda tak štedrá. Okrem v Rabaci, môžete si užívať i v mnohých väčších a menších zátokách, ktoré nájdete na oboch brehoch rabackého zálivu. Pozdĺž morského brehu, cez opojnú vôňu rastlín, sem vedú chodníky a cestičky pre peších. Kde ste mali naposledy možnosť zažiť "zvuk ticha"? Pokiaľ ste milovník peších túr nebo jazdy na horskom bicykli, naskytuje sa Vám príležitosť objavovať krásu rabackého zázemia. Vydajte sa zo zátoky Maslinica chodníkom, ktorý Vás povedie pozdĺž malých kaňonov a vodopádov až do mesta Labin. Neopakovateľná vyhliadka na Kvarner sa ponúka zo Skitača, náhornej roviny v smere Kromačna, a rovnako tak i z Kosi kam vedie chodník priamo z Rabacu. Nie príliš vzdialená je i Učka, najvyššia hora na Istrii (1401 m), ktorá je obľúbeným miestom pre lietanie na rogale. Takéto prostredie posiluje a je osviežením v každom ročnom období. Zátoka sv. Marina, v kterej se nachádza rovnomenný kemp, obľúbené stredisko potápačov z celej Európy. Pobyt v Rabaci môžete veľmi jednoducho zmeniť na aktívnu dovolenku. Stačí, aby ste vyskúšali tisíce možností, ktoré ponúka príroda. Vhodná kombinácia dlhých výhliadkových prechádzok s morskými radovánkami. Ponuku doplňujú aj dobre zásobené športové strediská. Vodné športy: vodné lyžovanie, prenajímanie vodných skútrov. sandolin. pedelinje na nábreží v centre "Girandella", let s padákom - parasailing - na nábreží, prenajímanie člnov s lodným motorom, prenajímanie vodných skútrov a pedalin v centre "Oliva". Potápačské športy a povolenia: kurzy a povolenia v "Calypso OPA - Rabac" a v "Scuba centrum S. Marina". Centrum "Azzurro" pri reštaurácii "Slavija" ponúka prenajímanie jetlyže, "banane", tube, vodné lyže a pedaliny. Povolenie na rybolov: opýtať sa v kancelárii Budget rent-a-car. Tenis: 6 hlinených kurtov s osvetlením a dve betonové ihriská v centre "Oliva". 10 antukových kurtov s osvetlením v centre "Prohaska". Stolní tenis: 6 stolov na otvorenom v centre" Prohaska" a 6 stolov v centre "Oliva". Volejbel na piesku: pri hoteli "Lanterna". Mini-golf: 2 dráhy v centre Prohaska a 2 dráhy s 18 jamkami v centre "Oliva". Fotbalové ihrisko, ihriško na volejbal. basketbal a hádzanú v centre "Oliva". Horská turistika, pešie prechádzky: turistický chodník "Skitača-Kosi-Plomin" (asi 40 km). Prechádzky: niekoľko ciest v Rabaci a chodník Labin - Rabac. Informácie v turistickom stredisku. Horská cyklistika: oboznámenie o cyklistických chodníkoch - informácie v úrade turistického strediska.
Príroda, kultúra a samozrejme gastronómia. Miestne kuchárske „umenie“ je silnejšou stránkou turistickej ponuky Istrie a tým i Rabacu a Labinu. V Rabaci je celý rad reštaurácií, ktoré ponúkajú stredomorskú kuchyňu, čerstvé ryby, ktoré sa pripravujú smažené, na grile, alebo varené. Ryby si zachovávajú svoju výbornú chuť. Ustrice, kraby, raky, humre sa pripravujú v pare, ale i tzv. ako „ buzar“ ( guláš ), čo je najlepší spôsob na prípravu morského raka. Rovnako je bohatá i ponuka mušlí, s musľami „ kamenice“ a „ dagnje“ ponúkame ochutnať „ dondola“. Výborné sú i „lignje“ plnené, smažené alebo na grile. Dobré sú v rizote zmiešané so sepiami. „Potonji“ sa často servírujú ako šaláty a kokteily ochutené špeciálnymi omáčkami. Neslobodno zabúdať na rezance, špagety s plodmi mora. Mimo týchto špecialít ponúkajú reštaurácie i domácu kuchyňu, tradičné národné jedlá ako sú marinované sardely, rybací guláš. Všetky jedlá sú ochucované istrijským olivovým olejom a na pitie sa servíruje domáce víno malvazia, pinot a chardonnay. Po dobrom jedle ponúkame ovocie – najlepšie je hrozno a figy.
Dalmácia
Dalmácia sa rozprestiera od Zadaru, cez najznámejšie strediská ako sú Zaton, Punta Skala, Crvena Luka, Vodice, Šibenik, Kaštela a protiľahlé ostrovy, napr. Ugljan a Dugi Otok, až po Split. K turistickým atrakciám patrí Zadar, kamenné mesto založené v 9.storočí pred Kristom, ktoré sa môže pochváli bohatou históriou a množstvom pamiatok, ako i staré chorvátske kráľovské mesto Šibenik so svojou stredovekou architektúrou.
 
Najkrajšia a najčistejšia časť Jadranského pobrežia, nad ktorým sa vypínajú horské masívy Velebitu a Biokova. Dlhé štrkové pláže sa striedajú s malými, romantickými zákutiami a zátokami. Celkový obraz dotvára mnoho krásnych ostrovov a ostrovčekov (Kornati, Brač, Hvar, Korčula, Mljet …). Za pozornosť však stojí aj krása historických a kultúrnych pamiatok v mnohých prímorských mestách (Zadar, Šibenik, Trogir, Split, Korčula …), medzi ktorými Dubrovník je skvostom európskeho významu.
Letoviská Dalmácia
Zadar
Zadar je najväčšie mesto severnej Dalmácie, je významnou obchodnou metropolou, ako aj centrom cestovného ruchu. Historická časť tohto mesta sa rozkladá na pomerne úzkom polostrove. Jeho bohatú históriu pripomína rada pamiatok z predrománskeho, románskeho, ale aj gotického obdobia. Najznámejšia z nich je predrománska rotunda sv. Donáta z 9. stor., ktorá predstavuje jedinú monumentálnu rotundu v ranom stredovekom staviteľstve Dalmácie. V meste je zachovalé mestské opevnenie. Malebné mestečko ponúka návštevníkom množstvo kaviarní, reštaurácií, obchodov a príležitostí pre šport a zábavu.
Murter
Turistické miesto Murter leží v strednej Dalmácii na rovnomennom ostrove a mostom je spojené s pobrežím. Mestečko Murter je vzdialené asi 30 km od Šibenika. Murter obklopuje čisté more, okruhliakové a kamenisté pláže. Atraktívnosť miesta zvyšujú dva neďaleké národné parky.
Trogir
Starobylé mestečko Trogir leží asi 25 km západne od Splitu na ostrovčeku medzi pevninou a ostrovom Čiovo. Mestečko je od pevniny a Čiova oddelené úzkym prielivom. Na pevninu vedie krátky kamenný most a na Čiovo zdvíhací most. Viac ako dvetisíc rokov staré mesto obývali v staroveku Gréci a Rimania. V 7. st. sa tu usadili prví Chorváti, pričom mestečko v priebehu svojej histórie často menilo "majiteľov". Medzi pamätihodnosti patrí stredoveké opevnenie, mestké hradby, katedrála Sv. Vavrinca, kaplnka Sv. Jána so 47 m vysokou zvonicou, obranná veža Kula Sv. Marka, najstarší predrománsky kostol Sv. Barbory, paláce Čipikovcov, radnica, benediktínsky ženský kláštor. Monumentálna je aj kaplnka Mikuláša z Florencie z 15. st., ktorá je jednou z chorvátskych pamiatok zaradených pod záštitu UNESCA.
Trogir žije hlavne rušnou letnou sezónou a popri historickom dedičstve ponúka rovnako lákavé možnosti na relax a zábavu. Dôkazom toho je krásne more a kvalitné pláže s vynikajúcimi podmienkami na športovanie.Okrem toho Vám bary, reštaurácie a kaviarne ponúknu všetko, čo patrí k duchu horúceho leta. Vďaka blízkej polohe môžete navštíviť neďaleký Split.
Solaris
SOLARIS - jedno z najobľúbenejších stredísk severnej Dalmácie, vzdialené od Šibenika len cca 5 km. Areál pozostáva z hotelových komplexov: Niko, Jure, Ivan a Andrija, apartmánového strediska a z kempigu. Stredisko Solaris poskytuje svojim klientom široké možnosti pre športové a spoločenské vyžitie: upravené vybetónované plochy na slnenie, tobogány, požičovne vodných skútrov, šlapadiel a bicyklov, tenisové kurty, minigolf, stolný tenis, volejbalové ihrisko, basketbalové ihrisko, futbalové ihrisko, fitnesscentrum. Súčaťou areálu sú stánky s rýchlym občerstvením, kaviarne, grill bar, pizzéria, stánky s ovocím a zeleninou, samoobsluha potravín, obchodíky so suvenírmi. Večerný program býva na pláži na terase grill baru, živá hudba hrá na terase hotelov Niko, Jure a Ivan. Nočný klub je v hoteli Niko.Stredisko je spojené so Šibenikom pravidelnou mestskou dopravou. Solaris má ideálnu polohu na výlety do národných parkov.
Istria
Západoistrijské prímorie je najväčšia a najživšia oblasť cestovného ruchu na celom chorvátskom Jadrane. Naraz sa tu môže ubytovať viac ako 220 tis. návštevníkov, a to v 113 hoteloch, 39 turistických komplexoch, 35 kempingoch a v súkromí. V priebehu posledných 30 rokov tu vyrástli a stále rastú rozsiahlejšie a rušnejšie letoviská, tak povediac , turistické aglomerácie: Poreč, Umag, Vrsar, Rovinj, Pula. Tieto komplexy prakticky nadväzujú jeden na druhý. Sú vybavené nejucelenejšou ponukou služieb všetkého druhu. V hojnom počte tu nájdeme reštaurácie, pizzérie, cukrárne a kaviarne, vinárne a vinné pivnice (chorv. konobá), najrôznejšie obchody, zábavné a spoločenské zariadenia, pošty, banky a zmenárne, informačné služby, cestovné kancelárie, požičovne športových potrieb atd. Športy je však možné nielen uskutočňovať, ale i získavať v kurzoch ich základy alebo sa ďalej zdokonaľovať. Kurzy a školy sú na dobrej odbornej úrovni vo všetkých veľkých letoviskách.
 
Nemenej bohatá je i ponuka zábavy. Diskotéky, tanečné terasy a kluby, kde sa organizujú najrôznejšie súťaže, voľby Miss, maškarné plesy, folklórne večery. Pamätá sa i na kultúru - v zaujímavých priestoroch - koncerty klasickej i modernej hudby.
Prírodné podmienky sú tu výnimočne vhodné pre rekreáciu a športové vyžitie. Návštevníci môžu využívať okolitú krásnu prírodu, lesy siahajú až k plážam. Členité pobrežie poskytuje veľmi dobré podmienky pre vodné športy.
Istrijské pláže však nepatria k najkrajším.. Miestami ich tvoria skalné platne a pobrežné skaliská, veľa razy zaliate betónom, betónové platne, inde štrk a kamene .
Jednotlivé letoviská sú spojené s materskými mestami autobusovými linkami. Autobusy jazdia v pomerne krátkych intervaloch po celý deň. Iné linky zase spájajú letoviská navzájom. Príjemnou vymoženosťou sú v niektorých aglomeráciách, napr. v porečskej a umagskej, turistické vláčiky, ktoré dopravujú turistov vo výhliadkových vagónoch z jedného konca turistickej aglomerácie na druhý. Jazdia v pravidelných intervaloch podľa cestovného poriadku až dlho do večera.
Pre niektorých turistov je však koncentrácia rekreantov v aglomerácii, predovšetkým v porečskej, príliš veľká. Dávajú prednosť menším, prípadne i malým letoviskám s väčšou intimitou, kľudom, a tak i väčšej možností odpočinku.
Hlavným magnetom pre milovníkov kultúrnych historických pamiatok sú na západoistrijskom primorí mestá jednotlivých aglomerácií (Umag, Poreč, Vrsar, Rovinj, Pula, Novigrad) a početné zaujímavé a kultúrno-historicky cenné miesta vo vnútrozemí Istrie. Tie bývajú cieľom výletov, organizovaných i individuálnych. Sú to malebné mestečká a dedinky, ktoré si zachovali takmer nedotknutý stredoveký ráz a ktoré skrývajú mnohé umelecké poklady (mimoriadne hodnotné stredoveké fresky, ukážky stredovekého staviteľstva ap.).
Z prímoria sa často podnikajú rýchlymi loďami výlety do Benátok. Niektoré výlety sú spojené s odborne realizovanou prehliadkou. Výlety loďou sa často spájajú s piknikmi. Obľúbené sú i okružné výlety na horských bicykloch.
Letoviská Istria
Kraljevica
Mestečko spomínané údajne už v 13.storočí, kde sa ukryl uhorský kráľ Béla IV. pred inváziou Mongolov. V meste sú paláce rodu Frankopanovcov a Zrínskych, lodenica. Turistické stredisko Uvala Scott je vzdialené 3 km od centra mesta Kraljevica.
Brijunské ostrovy
K Západoistrijským ostrovom patrí známe Brijunské ostrovy - Brijuni, u nás sa používal taliansky názov Brioni. Ležia sz. od Puly a tvoria ich ostrovy Veľký Brijun či Veľký Brion (Veli Brijun) o rozlohe 5,7 km2, Malý Brijun či Malý Brion (Mali Brijun) a 13 ďalších ostrovčekov. Celková plocha súostrovia je 7,36 km2. Fažanský prieliv (Fazanski kanal) ich oddeľuje od pevniny.
Majú mimoriadne mierne podnebie a bohaté stredomorské a subtropické rastlinstvo (vyše 680 rastlinných druhov), pamiatky z antickej doby. Ostrovy boli vyhlásené za národný park (36 km2, vrátane okolitého mora). Väčšia časť národného parku je prístupná s určitým obmedzením, platí sa vstupné.
Ostrovy boli osídlené už v predhistorickom období, početné nálezy dokazujú veľmi staré osídlenie. Najväčší rozkvet dosiahli za rímskej nadvlády. Bohaté rodiny z neďalekej rímskej kolónie lulia Pollentia Herculanea ( dnešnej Puly) si tu stavali letné sídla. 1 keď neskôr za čias benátskeho panstva, stratili ostrovy mnoho zo svojej výstavnosti a lesku, ostali nepretržite osídlené. Početné epidémie malárie však výrazne znížili počet obyvateľov.
Koncom 19. stol. kúpil Brijuni bohatý rakúsky priemyselník Kupelwieser a upravil ich na prepychové prímorské kúpeľné stredisko. Boli tu vybudované hotely, golfové a tenisové ihriská, jazdiarne, vodovod z pevniny, pripojenie k telefónnej a telegrafnej sieti, boli vysadené lesné porasty, nádherné aleje cypriškov a pínií, zasadené libanonské cédre, palmy, agávy, bambusy, založené parky a záhrady s flórou z celého sveta, postavené cesty, ozdravené tunajšie malárijou zamorené bažiny (na ich ozdravení se podieľal mj. i dr. Robert Koch). Ostrovy sa stali obľúbeným miestom pobytu rakúsko-uhorskej a európskej spoločenskej smotánky. Už pred 1. svetovou vojnou patrili k najluxusnejším a najmodemejšie vybaveným letoviskám na Jadrane. 0 príťažlivosti týchto ostrovov svedčí mimo iného i to, že nemecký cisár Viliam II. tu bol šesť krát.
Počas 2. svetovej vojny boli ostrovy zničené, po vojne boli úplne obnovené. V trvaní 30 rokov, ako sídlo juhoslovanského prezidenta Tita, boli verejnosti neprístupné. Za pôsobenia Tita tu bola založená zoologická záhrada, časť zvierat - domácich i exotických - bola vypustená do voľnej prírody, kde žije dodnes. Bola tiež realizovaná modernizácia infraštruktúry a ubytovacích zariadení, zakonzervované archeol. naleziská a usporiadané muzeálne zbierky.
Na Veľkom Brijune sú unikátne pamiatky z rímskeho obdobia. Sú tu rozsiahle zrúcaniny obrovského komplexu rímskej dedinskej vily o rozlohe vyše 1 km2. Komplex tvorili nielen obytné budovy (paláce ), ale i hospodárske zariadenia a budovy, tri chrámy, kúpele, prístav, vetrolamy a cesty. Vnútorná výzdoba budov, z ktorej sa veľa zachovalo, bola veľmi bohatá.
Na inom mieste je veľký areál rímskeho opevneného tábora, zaujímavé sú i zrúcaniny raných byzantských a stredovekých stavieb.
Dnes slúžia cestovnému ruchu, predovšetkým pre zámožných klientov. Sú tu tri hotely najvyššej kategórie, ktoré poskytujú i rôzne príležitosti k športovaniu (jazda na koni, golf, tenis, stolní tenis, jazda na bicykli, vodné športy). Na ostrovoch však nie sú žiadne diskotéky a hlučné bary a kluby, panuje tu kľud.
S výnimkou niekoľkých aut pre zásobovanie a zabezpečovanie prevádzky na ostrovoch, ďalšie autá nie sú a nemajú sem ani prístup. Pohybu turistov na Veľkom Brijune (predovšetkým pri prehliadkach) slúži malý vláčik (trasa asi 3 km). Na Brijun sa možno dostať loďou z Fažany (20 min) alebo z Puly.
Pelješac
Korčula
KORCULA klenotom medzi ostrovmi na jadranskom pobreží. Svetoznáme mestečko Korčula (nazývané tiež „Malý Dubrovník” sa rozprestiera oproti Orebiču na polostrove Pelješac. Korčula patrí k známym a obľúbeným letoviskám našich turistov, ktorí sa sem radi vracajú pre jej kvality, bohatstvo kultúrnych pamiatok, priezračné more, pohostinnosť domácich obyvateľov a zdravú a chutnú kuchyňu. K známym pamätihodnostiam mesta patrí rodný dom Marka Pola, ktorý sa tu údajne pred 700 rokmi narodil. Verejná pláž v meste Korčula je štrková a má postupne sa zvažujúce dno. Udržiavaným dojmom pôsobia hotelové pláže. Medzi mestom Korčula a ostrovom Badija s výbornými možnosťami na kúpanie premávajú člny - taxíky.
Rab
Proti studeným vetrom je od severu chránený kopcom Kamenjak. Z pevniny je vidieť pustú stranu kopca, nehostinné skaly, ktoré zakrývajú krásnu časť ostrova. O to krajší je pohľad do večne zelenej časti, kde je množstvo piesčitých pláží, romantických zákutí a útulných domov. Sú tu tiež rušné strediská s komplexnými službami i pre najnáročnejších turistov. Pláže ostrova sú celý deň zaliate slnkom. Ostrov je od severu chránený pohorím Velebit a na ostrove je pohorie Kamenijak tiež na severnej strane. Príjemné podnebie s blahodárnymi účinkami mora majú dobrý vplyv na uzdravovanie ale aj na prevenciu. Ostrov je klasifikovaný ako klimatické kúpele.
Letoviská Rab
Kampor
Kampor - je miesto, kde sa dá prežiť dovolenka v nerušenom súkromí a pokoji. Je vzdialený iba 4 km od mesta plného zábavy a kultúrnych pamiatok - RAB-u. V centre Kamporu je obchod, informačné stredisko, množstvo reštaurácií, bar, možnosť posedenia pri hudbe a tanci Na slnenie je možné vybrať si z množstva malých piesčitých, okrúhliakových alebo betónových pláží. Pláže ani v sezóne nie sú preplnené, pretože v zátoke nie je žiadne veľké ubytovacie zariadenie alebo autocamping. V blízkosti pláží neznečisťujú vzduch prechádzajúce autá ! More má dno z jemného piesku a iba mierne klesanie bez strmých hlbočín. Preto je bezpečné aj pre malé deti a neplavcov. Voda je priezračná a veľmi teplá. Je to tým, že záliv je na veľkej ploche plytký a táto časť Jadranu je chránená ďalšími ostrovmi (Cres, Lošinj, Krk). Ďalej od brehu je miesto pre dobrých plavcov a sú tu miesta aj pre potápačov z blízkeho potápačského centra. Pre spestrenie pobytu je možný výlet do mesta Ráb (4 km), kde je Vám okrem starého mesta tiež k dispozícii množstvo turistických atrakcií. Mesto má tiež novú časť s modernými obchodmi a tržnicou. Výlety autom sú možné aj do ďalších turistických stredísk
Suha Punta, Supetarská Draga, Barbat, Banjol alebo Lopar s 1,5 km piesčitou plážou (Rajská pláža), s veľkým autocampingom a ubytovacím komplexom San Marino. Lopar je vzdialený od Kamporu 13 km a je tu okrem uvedeného aj 23 samostatných pláží prevažne nudistických. Nudistické pláže sú tiež v Kamporskom zálive a v blízkej Suha Punte.
Makarska
MAKARSKA je jedno z najatraktívnejších turistických stredísk chorvátskeho pobrežia.
 
Je to pôvabné mediteránske mesto s dalmatínskou architektúrou.
Makarska je hrdá na svoju bohatú a chránenú prírodu s čistým pobrežím a morom. Široká promenáda sa tiahne pozdĺž celého prístavu a mestskej pláže s množstvom obchodov, reštaurácií a kaviarní. Vďaka svojim výnimočným klimatickým podmienkam si môžete vyskúšať rôzne športy na suchu, či pod vodou.
Makarská riviéra
Makarskú riviéru tvorí cca 60 km dlhý, úzky pás jadranského pobrežia medzi Brelou a Gradacom, lemovaný vysokým horským masívom Biokovo. Pohorie vytvára na Makarskej riviére nielen príjemnú klímu ale zároveň jej dodáva dojem rozprávkových kulís. Priezračné more, biele štrkovité pláže obklopené borovicami a bujnou vegetáciou, to je miesto krásnych dovoleniek turistov z celej Európy. V neposlednom rade má Makarská riviéra u našich turistov už odskúšanú kvalitu, pretože už od dávna patrí k najobľúbenejším letoviskám našich turistov.
V severnej časti Makarskej riviéry, asi 10 km od mesta Makarska sa nachádza veľmi obľúbené letovisko Baška Voda. Pôvodne rybárska obec sa rozrástla do pokojného turistického strediska naväzujúceho na letovisko Brela. Baška Voda ponúka kilometer dlhú bielu okrúhliakovú pláž lemovanú borovicami, olivovými hájmi a vinicami. Palmová promenáda pozýva ku krásnym prechádzkam, reštaurácie, bary a kaviarne s hudbou pozývajú turistov do neskorého večera.
Prírodné zaujímavosti
Národné parky
BRIJUNI – skupina dvoch väčších a dvanástich menších ostrovčekov pri západnom pobreží Istrie, zachovaná stredozemná vegetácia, zoologická záhrada v prírode, antické kultúrne dedičstvo. Pre mimoriadnu nádheru ešte od začiatku storočia obľúbené letovisko svetových štátnikov. Informácie na č. tel. 052/525-888.
KORNATI – najčlenitejšia ostrovná skupina Stredozemia s približne 140 neobývanými ostrovmi, ostrovčekmi a skalnými útesmi, pravý labyrint mora a kameňa známy svojimi vysokými útesmi a neobyčajnými reliéfnymi formáciami, jeden z najobľúbenejších cieľov jachtárov – v NP je marína Piškera, a neďaleko je ešte osem marín. Informácie na č. tel. 022/434-622, 435-058.
KRKA – najkrajšia krasová rieka Chorvátska – NP pojíma tok od Knína po Skradin, hlboké kaňony vrezané do vápencovej náhornej roviny, jazerá, spomedzi množstva vodopádov vynikajú Skradinskí buk a Roški slap, medzi ktorými sa v jazernej časti rieky nachádza ostrovček Visovac s františkánskym kláštorom. Informácie na č. tel. 022/27-720.
MLJET – ostrov juhozápadne od Dubrovníka, NP zahŕňa západnú časť ostrova s dvomi hlbokými zálivmi, ktoré pre veľmi úzke spojenie s otvoreným morom nazývajú jazerami, bujná a rôznorodá stredozemná vegetácia, cenné antické pamätníky a benediktínsky kláštor z 12. storočia na ostrovčeku v strede jazera – zálivu. Informácie na č. tel. 020/744-058, 744-041.
PAKLENICA – NP zahŕňa časť južnej strany najväčšieho horského masívu Chorvátska Velebitu, od najvyšších vrchov až po bezprostredné pobrežie mora, dva impozantné priesmyky Veľkej a Malej Paklenice, množstvo neobyčajných krasových reliéfnych útvarov, viacero jaskýň, bohatá a rôznorodá flóra a fauna, monumentálna kolmá skala Aniča kuk je najpopulárnejším cvičiskom chorvátskych horolezcov. Informácie na č. tel. 023/369-155.
PLITVICKÉ JAZERÁ – Najkrajší a najznámejší chorvátsky národný park, súčasť svetového dedičstva UNESC-a, situovaný je bezprostredne popri hlavnom cestnom spojení Záhreba s Dalmáciou, hlavným fenoménom NP je 16 malých jazier vzájomne previazaných vodopádmi vzniklými činnosťou travertínu, zvláštneho druhu vápenca, husté bukové a jedľové lesy, sčasti vo forme pralesa, početné zachované druhy zvierat (hnedý medveď), pre návštevníkov je organizovaný prevoz zvláštnymi vyhliadkovými vozidlami a elektroloďami. Informácie na č. tel. 053/751-015.
RISNJAK – lesnatý horský masív severne od Rijeky, zahŕňa aj oblasť prameňa rieky Kupy, pre polohu na prechode Álp do Dinarídov sú na malom priestore sústredené mnohé rastlinné a živočíšne druhy – hnedý medveď, rys, kamzík, jeleň, orol hadiar, nádhera lesa, krasové fenomény a veľkolepé vyhliadky lákajú na Risnjak mnohých horolezcov. Informácie na č. tel. 051/836-133, 836-246.
Informácie ohľadne všetkých NP: Udruga nacionalnih parkova Hrvatske (Združenie národných parkov Chorvátska), tel. 01/432-152.
Zaujímavé chránené územia
BIOKOVO – impozantná krasová hora bezprostredne pri mori nad Makarskou riviérou, rozmanitá flóra a fauna, veľkolepé vyhliadky, vo faune zvlášť vynikajú kamzíky.
KOPACKI RIT – veľká prírodná močiarová oblasť na sútoku Drávy a Dunaja, mimoriadne bohatstvo rôznorodých rastlinných a živočíšnych druhov, zvlášť rýb a močiarnych vtákov, početné stáda jeleňov a diviakov.
LONJSKO POLJE – močiarová oblasť pri Sáve medzi Siskom a Novou Gradiškou, jeden z najväčších zachovaných močiarov v Európe, rozsiahle lesy duba letného, bohatá vtáčia fauna, zvláštnou atrakciou sú bociany, ktoré hniezdia na strechách autochtónnych drevených vidieckych domov.
MEDVEDNICA – horský masív v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Záhreba, napriek blízkosti veľkého mesta sú zachované rozsiahle bukové a jedľové lesy, viacero rozmanitých znamenitostí (jaskyne, vodopády, kaňony), hlavná rekreačná oblasť Záhreba.
TELEŠČICA – juhozápadná časť Dlhého ostrova (Dugi otok) v strednej Dalmácii s rozľahlým a hlbokým rovnomenným zálivom, v zálive sa nachádza viacero pekných ostrovčekov a v bezprostrednej blízkosti mora malé slané jazero, zo strany otvoreného mora sú najvyššie chorvátske klify vysoké do 180 metrov, populárny cieľ jachtárov.
VELEBIT – najrozsiahlejšia, najkrajšia, ako aj reliéfne a vegetačne najvýznamnejšie pohorie Chorvátska, pre mimoriadne bohatstvo rastlinného a živočíšneho sveta a mnohé endemické druhy bolo vyhlásené za svetovú rezerváciu biosféry, Park zaberá rozlohu až 2000 km2 a pojíma viacero iných chránených oblastí: NP Paklenica, strohá prírodná rezervácia Hajdučki a Rožanski kukovi (mimoriadne krasové útvary a Lukina jama, jedna z najhlbších na svete), Velebitská botanická záhrada, morský záliv Zavratnica, kaňon rieky Zrmanje a Cerovacké jaskyne, najkrajšie v Chorvátsku, náhorná časť pohoria bola navrhnutá za národný park.
Ostatné chránené územia
Dve prírodné rezervácie, Hajdučki i Rožanski kukovi na Velebite ako aj Biele a Samarské skaly
69 špeciálnych rezervácií (botanických, geomorfologických, hydrologických, ichtyologických, ornitologických, morských, zoologických, lesných), 23 lesoparkov, 28 významných malebných krajiniek, 72 prírodných pamätníkov (geologických, geomorfologických, hydrologických, paleontologických, zriedkavé exempláre stromov), ako aj 114 hortikultúrnych pamätníkov (arboréta, botanické záhrady, parky, jednotlivé stromy i skupiny stromov)
celková plocha všetkých chránených oblastí je 4.585 km2, čo predstavuje 8 percent rozlohy Chorvátska, chránených je aj 380 živočíšnych a 44 rastlinných druhov.
Ďalšie prírodné pozoruhodnosti
RIEKA DRAVA – je jednou zo zriedkavých veľkých riek Európy, ktorá si z väčšej časti zachovala svoj prírodný stav, navrhnutá ako Svetová rezervácia biosféry.
RIEKA DOBRA – pri Karlovci, známa svojou čistotou, bohatstvom rýb a atraktívnymi kaňonmi a perejami, na ktorých sa organizuje rafting a plavba na kajakoch a kanoe.
RIEKA MREŽNICA – pri Karlovci s radom vodopádov na travertínových bariérach, s atraktívnymi kaňonmi a obľúbenými kúpaliskami.
BIELE SAMARSKÉ SKALY – na pohorí Bjelolasiva v Gorskom kotari – množstvo bizarných krasových útvarov v divej a lesnatej malebnej krajine.
VRAŽJI PROLAZ (Čertov prechod) pri Skrade v Gorskom kotari – malebný úzky kaňon, ktorým prechádza do skál vytesaná hrôzostrašná cestička, pri vstupe do kaňonu atraktívny vodopád Zeleni vir.
LIMSKÝ ZÁLIV – malebný hlboký morský záliv na západnom pobreží Istrie, pre svoju úzkosť a strmé skaly sa podobá nórskym fjordom.
RIEKA GACKA – v Like pri Otočci s radom malebných prameňov a starých vodných mlynov, známa ako jedno z najvýznamnejších lovísk pstruhov v Európe.
ZLATNI RAT PRI BOLE NA BRAČI – je podľa mnohých najkrajšou plážou na Jadrane, výbežok z drobného štrku, ktorý sa posúva v súlade s vlnami, lemovaný borovicovým lesom.
MODRÉ A ČERVENÉ JAZERO – pri Imotskom v Dalmácii zagore – jedinečný krasový fenomén s dvomi mimoriadne hlbokými jamami v krase (Červené jazero až 500 metrov).
MODRÁ JASKYŇA – na ostrove Biševo na otvorenom mori neďaleko Visa, vyniká svojou mimoriadnou modrou farbou, podľa mnohých je krajšia než podobná, ale známejšia jaskyňa na Capri.
DELTA NERETVY – na juhu krajiny, jedinečná močaristá oblasť so špecifickou trstinovou vegetáciou, chýrna je sústreďovaním veľkého množstva rôznych druhov vtákov.
 
Kultúrnohistorické dedičstvo
Chorvátsko, vďaka búrlivým historickým udalostiam a prepletaniu vplyvov rôznych kultúr, oplýva množstvom kultúrnohistorických pamätníkov zo všetkých období.
Jej prímorskú časť charakterizuje vplyv stredozemnej kultúry, mnohé pamätníky z antického, rímskeho a obdobia raného stredoveku, románske sakrálne dedičstvo, ako aj celý rad zachovaných charakteristických stredozemných urbánnych celkov.
Kontinentálna časť Chorvátska je časťou stredoeurópskeho kultúrneho kruhu a vyniká mnohými predhistorickými nálezmi svetového významu, starými zrúcaninami hradov, pevnosťami a zámkami, kultúrnymi pamätníkmi z neskorého stredoveku a z novoveku a barokovou architektúrou.
BELEC – Kostol sv. Márie Snežnej zo 17. – 18. storočia s cenným barokovým zariadením.
DUBROVNÍK – jeden z najzachovalejších stredovekých opevnených hradov v Stredozemí, vybudovaný zväčša od 13. do 16. storočia, úplne zachované mestské hradby s baštami, Knežev (kniežací) dvor, katedrála, palác Sponza, františkánsky kláštor, pevnosť Lovrijenac. Staré mesto je súčasťou svetového dedičstva UNESCO-a.
DAKOVO – monumentálna katedrála biskupa J. J. Strossmayera z 19. storočia.
HLEBINE – dedina pri Koprivnici, kolíska chorvátskeho naivného umenia.
HVAR – zachovaný dejinný celok z 15. storočia, obohnaný hradbami, najstaršie mestské divadlo v Európe z roku 1612.
KNIN – stredoveká pevnosť nad mestom, okolie je jedným z najbohatších archeologických nálezísk raného stredoveku v Chorvátsku.
KRAPINA – paleontologická lokalita Hušnjakovo, jedno z najvýznamnejších nálezísk neandertálca vo svete.
LEPOGLAVA – komplex pavlínskeho kláštora s Kostolom sv. Márie, v ktorom bola založená prvá vyššia škola v Chorvátsku.
MARIJA BISTRICA – hlavné chorvátske pútnické stredisko s votívnym kostolom svätej Márie.
MOTOVUN – malebné stredoveké mestečko – múzeum na vrcholci kopca.
NIN – starochorvátske kostolíky sv. Kríža a sv. Mikuláša z 11. storočia.
OSIJEK – historické ubánne jadro Tvrdza (Tvrďa) s radom cenných budov z 18. a 19. storočia.
OSOR na Crese – historické mestečko s antickými a stredovekými budovami a zachovanými hradbami.
OTAVICE pri Drniši v Dalmatínskej zagore – mauzóleum rodiny Meštrovičovcov.
PAG – zachovaný urbánny celok plánovite vybudovaného mesta z 15. storočia.
POREČ – historický urbánny celok, Eufrasiova bazilika zo 6. storočia, jeden z najdôležitejších ranobyzantských pamätníkov v Stredozemí, súčasť Svetového dedičstva UNESCO-a.
PULA – rímsky amfiteáter z 1. storočia, čo do veľkosti tretí na svete a rímska Zlatá brána, navrhnuté na zaradenie do Listiny svetového dedičstva UNESCO-a.
RIJEKA – kaštieľ na Trsate a posvätné miesto sv. Márie Loretskej.
ROVINJ – historický urbánny celok s Kostolom sv. Eufémia z 18. storočia.
SOLIN – archeologická lokalita so zvyškami veľkého rímskeho mesta Salonae a viacero ranokresťanských pamätníkov.
SPLIT – historické jadro s antickým Diokleciánovým palácom je jedným z najdôležitejších zachovaných neskorých rímskych pamätníkov a súčasťou svetového dedičstva UNESCO-a, katedrála sv. Domnia (Dujma), starochorvátsky Kostol sv. Trojice atď.
ŠIBENIK – historický urbánny celok s významnou renesančnou katedrálou sv. Jakuba, ktorá je dielom Juraja Dalmatínca a Mikuláša z Florencie, a viacero palácov a kostolov.
TRAKOŠČAN – romantický zámok nad rovnomenným jazerom.
TROGIR – historické mesto na ostrovčeku s katedrálou z 13. storočia s chýrnym portálom majstra Radovana, súčasť svetového dedičstva UNESCO-a.
VARAŽDIN – dobre zachovaný barokový urbánny celok, viacero hodnotných palácov, kostolov a kláštorov, monumentálne Staré mesto a mestský cintorín z 19. storočia známy svojou jedinečnou hortikultúrou.
VELIKI TABOR – v Chorvátskom záhorí zo 16. storočia je najzachovalejšou renesančnou pevnosťou Chorvátska
VUKOVAR – predhistorické archeologické nálezisko Vučedol je jedným z najvýznamnejších neolitických nálezísk v Európe, zámok Eltz bol ťažko poškodený v srbskej agresii na Vukovar v roku 1991.
ZADAR – historický urbánny celok so zachovanými hradbami, viacero antických a raných stredovekých pamätníkov – rímske fórum a jedinečný predrománsky rotundový chrám sv. Donáta z 9. storočia.
ZÁHREB – historický urbánny celok stredovekého Horného mesta a Kaptola, plánovite vybudované Dolné mesto z druhej polovice19. storočia s radom parkov v tvare podkovy, záhrebská katedrála je najvýznamnejšou v krajine.
Najzaujímavejšie múzeá
DUBROVNÍK – Dubrovnícke domovské múzeum, Etnografické múzeum, Námorné múzeum, Klenotnica katedrály.
HLEBINJE – Galéria naivného umenia, Muzeálna zbierka Ivana Generaliča.
GOSPIČ – Domovské múzeum Liky, v neďalekom Smiljane biografická zbierka Nikolu Tesly v jeho rodnom dome.
KLANJEC – Galéria sochára Antuna Augustinčica.
KRAPINA – Múzeum evolúcie pri nálezisku pračloveka, rodný dom Ljudevita Gaja.
KUMROVEC – jedinečné Etnografické múzeum Staro selo (Stará dedina) s originálnymi dedinskými domami, zahrnujúc aj rodný dom Josipa Broza – Titu.
MAKARSKA – malakologické múzeum (zbierka mušieľ).
OSIJEK – Múzeum Slavónie.
PAZIN – Etnografické múzeum Istrie.
PULA – Archeologické múzeum Istrie.
SPLIT – Múzeum starochorvátskych archeologických pamätníkov, Galéria sochára Ivana Meštrovica.
TRAKOŠCAN – Múzeum v zámku s veľkou zbierkou starých zbraní.
VARAŽDIN – Mestské múzeum Varaždina v starom meste, Etnografické múzeum.
ZADAR – Archeologické múzeum, Národné múzeum, Stála výstava sakrálneho umenia.
ZÁHREB – Archeologické múzeum, Etnografické múzeum, Chorvátske múzeum naivného umenia, Moderná galéria, Múzeum mesta Záhreb, Múzeum Mimara s umeleckými predmetmi zo všetkých období, Múzeum umenia a remesla, Prírodovedecké múzeum, Strossmayerova galéria starých majstrov, Technické múzeum.
 
Praktické info
Peniaze
- úradnou menou Chorvátska je kuna (1 kuna = 100 líp),
- devízy sa vymieňajú v bankách, zmenárňach, na poštách a vo väčšine turistických kancelárií, hotelov a kempingov, a eurošeky iba v bankách,
- banky sú otvorené od 7 do 19 hod., v sobotu do 13 hod., banky s pohotovostnou službou vo väčších mestách pracujú aj v nedeľu.
Kreditné karty
- hotely prijímajú všetky hlavné kreditné karty (Eurocard/Mastercard, American Express, Diners club, Visa a Sport Card International) a Eurošeky,
- vo väčšine reštaurácií a obchodov prijímajú kreditné karty Eurocard/Mastercard, American Express a Diners a v niektorých aj Visu,
- v bankomatoch Záhrebskej banky si možno vybrať hotovosť pomocou karty Eurocard/Mastercard a v bankomatoch Splitskej banky pomocou kreditnej karty Visa, pobočky Záhrebskej banky sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách Chorvátska, a Splitské banky v Záhrebe a Dalmácii.
Pošta a telekomunikácie
- pošty majú pracovnú dobu od 7 do 19 hod., v sobotu do 13. hodiny, pošty s pohotovostnou službou vo väčších mestách a pošty v turistických miestach v lete pracujú do 22. hodiny a aj v nedeľu.
- poštové známky sa predávajú na poštách a v stánkoch na predaj tlače a tabaku
- zo všetkých telefónnych hovorní možno volať priamo do zahraničia, fungujú výhradne na telefónne karty, ktoré sa predávajú na poštách.
Orientačné ceny potravín 2001/2
Chlieb od 5 kn/kg mlieko od 4 kn/l maslo od 10 kn jogurt od 1,9 - 2,3 kn cukor od 8 kn/kg jablká od 10 kn/kg ryby cca 35kn/kg minerálk 4,5 kn/l víno 15 - 30 kn/l pivo (plech.) 5,5 kn pizza v reštaurácii 30 - 40 kn presso 5 - 7 kn Ceny sa rôznia nielen podľa toho, či nakupujete v obchodoch priamo v letoviskách alebo na trhoch, kde sú samozrejme lacnejšie. Rovnako platí, že ceny sú nižšie, čím ste južnejšie a aj podľa výšky sezóny. Čo sa týka zeleniny a ovocia, najlacnejšie býva ku koncu augusta.
Praktické telefónne čísla
Smerové číslo Chorvátsk 385
Telefonovanie z Chorvátska do zahraničia 00 + smerové číslo krajiny
Polícia: 92
Požiarnici: 93
Rýchla lekárska pomoc: 94
Pomoc na cestách: 987
Predpoveď počasia a situácia na cestách: 9866 a 01/460 800
Chorvátsky autoklub (HAK): 01/45-54-433
Informácie o miestnych telefónnych číslach: 988
Informácie o medzimestských telefónnych číslach: 989
Informácie o medzinárodných telefónnych číslach: 902
Informácie pre turistov v Chorvátsku: 0800 200 200
Rôzne informáci 981
Internet: http://ww.htz.hr
Hrvatska turistička zajednica
(Chorvátske turistické spoločenstvo),
10000 Zagreb, IIica 1a
Tel.: 01/45-56-455
Fax: 01/428 674
Pracovná doba obchodov a verejných služieb
- obchody sú otvorené od 8. do 20. hodiny celý deň a v sobotu od 8. do 14. alebo 15. hodiny, menší počet pracuje na dve smeny od 8. do 12. hod a od 16. do 20. hod, mnohé obchody sú otvorené do 22. hod aj v nedeľu, najmä v lete, a menšia časť vo väčších mestách aj od 0 – 24 hod.
- verejné služby a podniky majú pracovnú dobu od 8. do 16. hodiny od pondelka až do piatku.
Zdravotnícke služby
- nemocnice sú vo všetkých väčších mestách a ambulancie vo všetkých miestnych strediskách
- lekárne majú pracovnú dobu od 8. do 19. hodiny, v sobotu do 14. hodiny, vo väčších mestách sú lekárne s pohotovostnou službou otvorené od 0 – 24 hod.
Elektrický prúd
- 220 V, 50 Hz
Voda
- z vodovodu je pitná vo všetkých častiach Chorvátska
Informácie v cudzích jazykoch
- Chorvátsky rozhlas 1. program – správy v angličtine o 8.05, 10.05, 14.05, 20.05, 0.05
- Chorvátsky rozhlas 2. program – oznámenia o situácii v dopravnej premávke v angličtine a nemčine počas letných mesiacov.
Sviatky
1. január – Nový rok, 6. január – Traja králi, Veľkonočné sviatky, 1. máj – Sviatok práce, 30. máj – Deň štátnosti, 22. jún – Deň boja proti fašizmu, 5. august – Deň vlasteneckej vďaky, 15. august – Nanebovzatie Panny Márie, 1. november – Sviatok všetkých svätých, 25. a 26. december – vianočné sviatky.
Najzaujímavejšie podujatia
DUBROVNÍK – Dubrovnícky letný festival – divadelné a hudobné vystúpenia (júl – august)
DAKOVO – Dakovské výšivky – prehliadka folklórneho dedičstva Slavónie (júl)
GROŽNJAN v strednej Istrii – Grožnjanské hudobné večery (jún)
DURDEVAC – Picokijada – prehliadka folklóru (jún)
KRK – Hudobné podujatia Krku – koncerty klasických hudobníkov (júl – august)
OSOR na Crese – Osorské hudobné večery (júl – august)
SINJ – Sinjska alka – rytierska súťaž na koňoch (august)
SPLIT – Splitské leto – divadelné a hudobné vystúpenia (júl – august)
ŠIBENIK – Medzinárodný detský festival (jún – júl)
VARAŽDIN – Varaždínske barokové večery (september – október)
VINKOVCI – Vinkovacké jesene – prehliadka folklóru Slavónie (september)
ZÁHREB – Eurokaz – medzinárodný festival avantgardných divadiel (jún – júl), Medzinárodný prehliadka folklóru (júl), Bienále modernej hudby (apríl), PIF – medzinárodný bábkársky festival (august – september), Svetový festival animovaných filmov (jún)
CRIKVENICA, DUBROVNÍK, LASTOVO, NOVI VINODOLSKI, OPATIJA, RIJEKA, SAMOBOR, SENJ – karneval (január – február, a Novi Vinodolski a Senj aj august)
Aktivity
Nudizmus
Jestvuje viacero špecializovaných nudistických kempingov s dlhou tradíciou. Popri plážach, vedľa väčšiny hotelov a kempingov, sa bežne nachádzajú aj pláže pre nudistov.
Liečebná turistika
jestvuje viacero zriadených liečební na základe liečivých minerálnych a termálnych prameňov. V okolí Záhrebu sa nachádzajú Tuheljské kúpele, Krapinské kúpele, Stubické kúpele, Varaždínske kúpele, Ivanič Grad (Naftalan) a Topusko, v Slavónii Daruvar, Lipik a Bizovac a v prímorí Vela Luka a Split. Thalassotherapia je v Opatii, Crikvenici, Velom Lošinje, Hvare a Makarskej.
Zimná turistika
tri významnejšie lyžiarske strediská s viacerými lanovkami a upravenými lyžiarskymi svahmi sú Medvednica pri Záhrebe, Platak pri Rijeke a Bjelolasica pri Oguline.
Lovecká turistika
Chorvátsko má dlhú tradíciu loveckej turistiky a väčšie množstvo zriadených lovísk. V strednej časti Chorvátska a Slavónie možno loviť jelene, srny, diviaky, kuny, líšky, zajace, bažanty, divé husy a divé kačice, v Gorskom kotari a v Like je možnosť lovu na medvede a v Dalmácii na kamzíky a muflóny.
Športy
Okrem väčšiny hotelov a kempingov na Jadrane jestvuje množstvo športových terénov na tenis, basketbal, volejbal na piesku atď. Obzvlášť je populárny tenis – Umag v Istrii a Split majú ATP turnaje a bol Brači a Makarska WTA turnaje.
Vodné športy
vo väčších turistických strediskách si možno vypožičať člny, rybársku a potápačskú výstroj a zriadené sú aj mnohé potápačské školy a školy windsurfingu. Na riekach Dobra a Cetina sa organizuje rafting. Plavba na kajakoch a kanoe divokými vodami sa organizuje na Kupe, Korane, Mrežnici, Cetine a Une.
Horolezectvo
upravené horolezecké trasy, horolezecké chaty a útulky sú na všetkých väčších pohoriach a najmä v Gorskom kotari, na Velebite, Učke, Mosore, Biokove, Medvednici, Žumberackej hore, Ivančici a Papuku.
Štadióny
pre olympijské športy a veľké športové haly sú v Záhrebe a Splite, v ktorých boli organizované Svetové študentské hry (Univerziáda) a Mediteránne hry. Väčšie štadióny a športové haly sú i v iných väčších mestách.
Nočný život
väčšina hotelov vyššej kategórie má kasína a nočné kluby, najmä Záhreb, Opatija, Umag, Poreč, Rovinj, Pula a Dubrovník. Všetky väčšie mestá a významnejšie turistické miesta na Jadrane majú disco - kluby, kým v lete sa pravidelne organizujú tanečné večery pod holým nebom a rôzne zábavné podujatia.
Spracované podľa informácií Chorvátskej turistickej agentúry
Nákupy
Tradičné ručné práce ako štrikované výrobky, výrobky z dreva a hliny, krištáľ,
výrobky z kože a porcelán. Turisti zo zahraničia dostanú späť daň z obratu, v priebehu jedného roka, od nákupu tovaru (nad 50 DM). Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 08.00-19.00 Hod, So 08.00-14.00 Hod.
Jedlá a nápoje
Okrem štandardnej európskej kuchyne sú veľmi populárne špeciality pečené na rošte, dalmatínsky "pršut" (údená a sušená šunka), slané sardinky, ovčí syr, "kulen", pikantné slavónske klobásky atd''. Vo vnútrozemskej oblasti Chorvátska najznámejšou gastronomskou špecialitou je morka s ''mlincami'' (špeciálny druh cestoviny, podobné ako lokše). V prímorskej oblasti sa samozrejme ponúkajú rybie špeciality, z ktorých sú najznámejšie dalmatínske ''brodeto'' (rôzne druhy varených rýb ochutené špeciálnymi druhmi korenín) a ''pašticáda'' (špeciálne pripravená mladá hovädzina varená vo zvláštnych koreninách).
Chorvátsko je známe vyberanými vínami, výsledkom dlhoročnej tradície vinárstva v končinách. Na pobreží sú známe červené vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup a z bielych sú najznámejšie malvázia, pošip, pinot, kujudžuša, muškát. V kontinentálnej časti Chorvátska sú známe: rizling, graševina, burgundské, tramín. Z liehovín odporúčame: slivovicu, bylinkovú pálenku "travaricu" a vínovicu "lozovaču". K dezertným alkoholickým nápojom patrí prošek a maraschino.
Turistické úrady
MINISTARSTVO TURIZMA REPUBLIKE HRVATSKE, Ul. grada Vukovara 78, HR-10000 ZAGREB, Hrvatska
tel.: 00385-1-6106 303, fax: 6109 303, e-mail: uprava.rt@mint.hr, www.mint.hr
HRVATSKA TURISTIČKA ZAJEDNICA, Ilica 1 a (nová adresa: Iblerov trg 10), HR-10000 ZAGREB – tel.: 4556 455, fax: 428 674, 4816 757, e-mail: htz@htz.hr,
www.htz.hr – pre celé územie Chorvátska
CHORVÁTSKE TURISTICKÉ ZDRUŽENIE, Trenčianska 5, 821 09 BRATISLAVA – tel.: 02/5541 5415, 5556 2054, fax: 5542 2619,
e-mail: infohtz@kerling.sk – zastúpenie na Slovensku
CHORVATSKÉ TURISTICKÉ SDRUŽENÍ, Na Příkopě 8, 111 83 PRAHA 1, Česká republika – tel.: 00420-2-2419 8710,
fax: 2419 8709 – zastúpenie v Českej republike
TURISTIČKA ZAJEDNICA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE, Nikole Tesle 2, Kulturni dom „Zora“, HR-51410 OPATIJA
tel.: 00385-51-272988, 272665, fax: 272909, e-mail: tzzpg-opatija@ri.tel.hr, www.kvarner.hr
TURISTIČKA ZAJEDNICA OTOKA KRKA, Trg Sv. Kvirina 1, HR-51500 KRK – tel.: 051-221359, fax: 222336,
e-mail: tz-otoka-krka@ri.tel.hr – pre ostrov Krk
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA KRKA, Vela placa 1/1, HR-51500 KRK – tel.: 221583, tel./fax: 221414 – pre mesto Krk
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA CRESA, Cons 11, HR-51557 CRES – tel.: 571133, 674127, tel./fax: 571535,
e-mail: tzgcresa@ri.tel.hr
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA MALOG LOŠINJA, Riva lošinjskih kapetana 29, HR-51550 MALI LOŠINJ – tel./fax: 231547,
231884, e-mail: tzg-mali-losinj@ri.tel.hr
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA RABA, Donja ulica 2, HR-51280 RAB – tel.: 771111, tel./fax: 724064, fax: 725057, 771110
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA PAGA, PAG – tel.: 00385-23-611286
 
Doprava
Medzinárodná doprava
Tranzit autom zo Slovenska
Bratislava – Viedeň (63 km) – autostráda Graz-Klagenfurt (330 km) – Ljubljana (84 km) – Rijeka (118 km) = 595 km, alebo cez Budapešť – Zagreb (346 km) – Rijeka (186 km) = 532 km, resp. Zadar (+232 km);
Lietadlo
Zo Slovenska lieta počas sezóny SkyEurope do Zadaru, Splitu a Sibeniku.
 
Chorvátska národná letecká spoločnosť Croatian Airlines (OU) ponúka viac krát týždenne lety z mnohých európskych miest, ako sú Berlín, Mníchov, Lipsko, Halle, Viedeň (denne). Všetky lietadlá majú medzipristátie v Záhrebe. Rakúske Aerolínie taktiež pravidelne pristávajú v Záhrebe a Dubrovníku.
Ostatné letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Chorvátska: Adria Airways, Aeroflot, Air Bosna, Austrian Airlines, Air France, Avioimpex, British Airways, ČSA, KLM, Lufthansa, Malaysia Airlines, SAS a Swissair.
Čas trvania letu: Bratislava - Záhreb: 1 Hod.
Medzinárodné letiská
Pleso International (ZAG) (Zagreb) leží 17 km juhovýchodne od mesta (cesta trvá asi 20 minút). Stanovisko taxíkov a autobusov do mesta. Na letisku sa nachádza: rezervácia hotelového ubytovania, banky, reštaurácia, Duty-free-Shop, obchody, pošta, turistické informácie a požičovňa áut.
INFORMÁCIE: Záhreb 01/6525-222, Split 021/203-171, Duborvník 020/773-222, Pula 052/550-900, Rijeka 051/842-132, Zadar 023/313-466, Osijek 031/178-438, Brač 021/524-170 a Lasinj 051/231-666.
Športové letiská
Varaždin, Pribislavec (Čakovec), Lučko, Vrsar, Grobnik, Otačac a Sinj.
Loď
Trajekty pre ľudí a autá premávajú na trasách Chorvátsko - Taliansko, Grécko - Albánsko. Najdôležitejšími trasami sú Ancona - Split, Benátky (Venedig) - Split - Dubrovník, Triest - Rijeka - Split - Durres (Albánsko), Pescara - Split a Bari - Dubrovník.
Na niektorých trasách premávajú rýchle vznášadlá. Najdôležitejšie spojenia trajektom zabezpečujú spoločnosti Jadrolinija, SEM Marina a Adriatica.
Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Pravidelné letecké spojenia zo Záhrebu do miest Split, Rijeka, Dubrovník, Pula a Brac. najdôležitejšie vnútroštátne letiská sú Rijeka (RJK), 27 km od ostrova Krk (cesta autobusom trvá 35 min) a Split (SPU), 24 km od Splitu (cesta autobusom do mesta trvá asi 30 minút)
Cestná doprava
Auto
Doklady
- pre vjazd do Chorvátska vozidlom je potrebný vodičský preukaz a osvedčenie o evidencii vozidla, ako aj zelená karta
Obmedzenia
- rýchlosť: do 50 km/h v obciach, 80 km/h mimo obce (ak nie je inak predpísané) a 130 km/h na diaľnicach,
- maximálne povolené množstvo alkoholu v krvi: 0,5 promile
Mýto
- platí sa na diaľniciach Záhreb – Karlovac, Záhreb – Krapina, Záhreb – Slavonski Brod, na ceste určenej výhradne pre jazdu motorových vozidiel Rijeka – Kupjak, tuneli Učka a na Krčskom moste
Benzínové čerpacie stanice
- otvorené sú od 7. do 19. alebo 20. hodiny každý deň v letnej sezóne aj do 22. hodiny,
- benzínové čerpacie stanice s nepretržitou prevádzkou sú vo väčších mestách a na hlavných medzinárodných dopravných tepnách otvorené od 0 do 24 hod
- na všetkých čerpacích staniciach možno čerpať: Eurosuper 95, Super 98, normál a dieselové palivo D-2 (v zime aj D-1).
Taxí
- je k dispozícii vo všetkých mestách a turistických miestach.
Požičovňa automobilov
- je k dispozícii vo všetkých väčších mestách, turistických centrách, ako aj na letiskách.
Autobus
Sieť autobusových liniek je veľmi rozvetvená a spája všetky časti krajiny. Pravidelné medzinárodné autobusové linky spájajú Chorvátsko so všetkými susednými krajinami, ako aj s Rakúskom, Francúzskom, Talianskom, Nemeckom a Slovenskom.
Loď
Trajektová linka pozdĺž pobrežia: Rijeka – Rab – Zadar – (Brbinj/Dugi otok) – Šibenik – Split – (Stari Grad/Hvar), Korčula – (Sobra/Mljet) – Dubrovník – Bari – Igoumenitsa.
Miestne trajektové linky: spájajú s pevninou ostrovy: Cres-Lošinj, Rab, Pag, Ugljan, Pašman, Dugo otok, Iž, Šolta, Brač, Hvar, Vis, polostrov Pelješac, Korčula, Lastovo a Mljet, a miestne lodné linky spájajú ostatné obývané ostrovy, na ktorých nie je automobilová premávka.
Jadrolinija, – hlavná chorvátska cestovná lodná spoločnosť, ktorá zabezpečuje najviac pravidelných medzinárodných a domácich trajektových a lodných liniek. Hlavný úrad je v Rijeke (tel.: 051/666-100).
Vlak
Žezničná sieť spája všetky väčšie chorvátske mestá okrem Dubrovníka. Chorvátsko má priame železničné spojenie so Slovinskom, Maďarskom, Talianskom, Rakúskom, Švajčiarskom, Slovenskom, Francúzskom, Nemeckom, Bosnou a Hercegovinou a Juhosláviou a nepriame takmer so všetkými ostatnými európskymi krajinami.
 
Ubytovanie
Hotely
Najlepšie hotely sa nachádzajú na jadranskom pobreží. Moderné hotelové zariadenia sa nachádzajú predovšetkým na Istrijskom polostrove a na Kvarnerskom Zálive. V Dubrovníku bolo v poslednej dobe tiež otvorených zopár dobrých hotelov.
Ďalšie informácie dostanete od Chorvátskeho Hotelového zväzu, Vladimira Nazora 3, Opatija. Kategórie hotelov: 4 hviezdičky L: luxusné ubytovanie.
4 hviezdičky A: Deluxe.
3 hviezdičky B: prvotriedne.
2 hviezdičky C: jednoduché a lacné ubytovanie.
Kemping
Väčšina chorvátskych kempingov sa nachádza na jadranskom pobreží. Ďalšie informácie a rezervácia na adrese Kamping Udruga (Chorvátsky kempingový zväz), Pionierska 1, HR-42440 Porec.
 
Kultúra/Spoločnosť
Zvyklosti
Ako pozdrav sa pri stretnutí a rozlúčke podáva ruka.
Kvôli napätej situácii sa neodporúča, preberať politické témy.
Vo verejných dopravných prostriedkoch a verejných budovách je zakázané fajčiť.
Fotografovanie: Pri fotografovaní buďte opatrní, pretože nie je všade povolené.
Sprepitné: V hoteloch, reštauráciách a taxíkoch 10%.
Základné historické údaje
asi rok 400 pred Kristom – zakladanie gréckych kolónií na jadranských ostrovoch
asi rok 100 pred Kristom – Rimania ovládli východné pobrežie Jadranu
rok 305 – rímsky cisár Dioklecián začína žiť vo svojom paláci v dnešnom Splite
asi rok 600 – začína prisťahovávanie Chorvátov na pôdu dnešného Chorvátska
rok 852 – knieža Trpimír vydáva listinu, v ktorej sa prvýkrát spomína chorvátske meno v domácich úradných spisoch
rok 925 – spomína sa prvý chorvátsky kráľ Tomislav, ktorý zjednocuje panónske a dalmatínske Chorvátsko
rok 1102 – po smrti posledného domáceho kráľa Petra Svačica Chorvátsko vstupuje do personálnej únie s Uhorskom
rok 1242 – kráľ Belo IV. vydáva Zlatú bulu, ktorou Záhreb povýšil na slobodné kráľovské mesto
rok 1433 – začína zriadenie obrany proti nájazdom Turkov, ktorí časom obsadzujú väčšiu časť chorvátskych krajín
rok 1527 – rozhodnutím chorvátskeho snemu na chorvátsky trón prichádza dynastia Habsburgovcov
rok 1699 – Chorvátsko zväčša oslobodené spod tureckej nadvlády, kontinentálna časť Chorvátska zostala pod vládou Habsburgovcov, väčšia časť jadranského pobrežia a ostrovov pod Benátkami a úplne samostatnou bola jedine Dubrovnícka republika.
rok 1815 – po krátkodobej vláde Francúzov za Napoleona, ktorý zrušil Benátky a Dubrovnícku republiku, takmer celé dnešné Chorvátsko sa stáva súčasťou Habsburskej monarchie
rok 1847 – chorvátčina sa stáva úradným jazykom v Chorvátsku
rok 1848 – bán Josip Jelačic obránil Chorvátsko pred pokusmi maďarskej okupácie a zjednotil všetky chorvátske provincie
rok 1866 – biskup Josip Juraj Strossmayer zakladá Chorvátsku akadémiu vied a umenia, prvú na juhovýchode Európy
rok 1918 – po rozpade Rakúsko-uhorskej monarchie za I. svetovej vojny sa Chorvátsko stáva súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, neskôr vyhlásené za Juhosláviu
rok 1941 – Nemeckí a talianski okupátori obsadzujú vtedajšiu Juhosláviu. Začína organizovaný partizánsky odboj, ktorý vnútri Juhoslávie vedú chorvátski antifašisti pod vedením Josipa Broza Titu
rok 1945 – vyhlásená Federatívna Národná Republika Juhoslávia a v jej rámci dnešné Chorvátsko ako federálna republika
rok 1990 – organizované prvé pluralistické voľby v Chorvátsku po Druhej svetovej vojne, chorvátsky snem volí dr. Franja Tudmana za prvého prezidenta
rok 1991 – Chorvátsko vyhlasuje samostatnosť, po čom začína srbská vzbura, z Belehradu podporovaná Juhoslovanskou národnou armádou, ako aj okupácia tretiny chorvátskeho územia
rok 1992 – Chorvátska republika sa stáva členkou Spojených národov
rok 1998 – Posledná okupovaná časť Chorvátska na východe s Vukovarom bola mierovou cestou za pomoci SN integrovaná do systému krajiny
 
Podnebie/Počasie
Chorvátsko má na severe mierne podnebie a na juhu (pobrežie) stredomorskú klímu.
 
Jazyk/Slovník
Úradným jazykom je chorváčtina. Je to slovanský jazyk pochádzajúci zo západnej skupiny juhoslávskych dialektov.